Dzienny Dom "Senior +"
Dzienny Dom "Senior +" PDF Drukuj Email

Dzienny Dom "Senior +"

ul. Marysia 93 w Częstochowie


Decyzją Prezydenta Miasta Częstochowy z dn. 31.01.2019r. zadanie pn. ,,Prowadzenie Dziennego Domu ,,Senior + '' przy ul. Marysia 93 dla 30 beneficjentów programu" zostało zlecone w ramach otwartego konkursu ofert na okres od 01.02.2019r. do 31.12.2019 r. Towarzystwu Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Częstochowie.
Dzienny Dom SENIOR+ jest ośrodkiem wsparcia. Działa na rzecz osób zamieszkałych na terenie miasta Częstochowy, które ukończyły 60 rok życia i są osobami chętnymi do spędzenia wolnego czasu w sposób aktywny.

Dzienny Dom Senior+ funkcjonuje w tygodniu od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00

Zapewnia :

  • pobyt i wyżywienie- gorący posiłek / obiad / w godzinach otwarcia ośrodka,
  • zajęcia terapii (m.in. arteterapii, biblioterapii, muzykoterapii),
  • formy terapii ruchowej na sali do rehabilitacji,
  • treningi umiejętności samoobsługi jako formy aktywizacji i podnoszenia sprawności,
  • masaż klasyczny usprawniający,
  • zajęcia rehabilitacyjne na basenie Taurus,
  • treningi pamięci - zajęcia doskonalenia funkcji poznawczych i umiejętności społecznych,
  • udostępnianie korzystania z punktu bibliotecznego i komputera,
  • możliwości kontaktu z terapeutą, pracownikiem socjalnym, społecznym kuratorem,
  • organizowanie czasu wolnego w bezpieczny sposób: spotkania integracyjne i okolicznościowe, wycieczki, pikniki, ogniska

 

Osoby, które chcą korzystać z oferty Dziennego Domu będą musiały złożyć formularz zgłoszeniowy i wniosek o pomoc, ponieważ podstawą przyznania wspomnianej pomocy jest decyzja administracyjna wydana przez Miejski Ośrodek pomocy Społecznej, po wcześniejszym ustaleniu sytuacji seniora w trakcie wywiadu środowiskowego. Decyzja określa odpłatność jak również okres i miejsce realizacji świadczenia.

Aby skorzystać z usług lub uzyskać bliższe informacje należy skontaktować się Dziennym Domem Senior +, bądź bezpośrednio z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Częstochowie, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2, (tel.: 32 372 42 00) lub Rejonowym Zespołem Pomocy Społecznej Nr 1, ul. Niepodległości 20/22 ( tel. 34 370 94 04), Rejonowym Zespołem Pomocy Społecznej Nr 2, ul. Staszica 10 (tel. 34 344 49 45), Sekcją Usług Środowiskowych i Instytucjonalnych, ul. Niepodległości 20/22 ( tel. 34 363 02 07).

Towarzystwem Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Częstochowie ul. Nowowiejskiego 15 tel. 502 529 797 lub  502 556 903

logo czewa male                          tpd

 
Jak Seniorzy aktywnie spędzają czas PDF Drukuj Email

Zajęcia pozwolą zachować dobrą kondycję fizyczną i psychiczną osób starszych. Seniorzy cieszą się z efektów wykonywanych czynności, które dostarczają im wiele zadowolenia i satysfakcji. W Pracowni Malarstwa i Rysunku program zajęć, traktowany jest bardzo elastycznie, dostosowany jest do potrzeb Seniorów. Seniorzy wdrażają zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas korzystania z narzędzi i urządzeń znajdujących się w kuchni i jadalni, zapoznali się z zasadami bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych w kuchni oraz nauczyli się i stosują zasady utrzymywania higieny na stanowisku pracy. Podtrzymują i rozwijają umiejętności manualne, zapoznają się z zasadami zdrowego odżywiania, fantazyjnie dekorują potrawy. Uczą się przygotowywania prostych potraw, deserów oraz odpowiedniego przygotowania składników potrzebnych do jej sporządzenia, a także kształtują w sobie poczucie estetyki oraz higieny podczas przygotowywania posiłków.
Seniorzy w wolnych chwilach spędzają czas na wykonywaniu prac społeczno- użytecznych w ogródku z zielenią. Chociaż są to trudne prace wysiłkowe ale cieszą jak twierdzą najwytrwalsi Seniorzy. Po takim wysiłku robót fizycznych z przyjemnością można odpocząć i miło spędzić czas w altance w gronie przyjaciół.

1 

2

 

3

 

3

 

3

 

3

 

3

 

3

 

3

 

3

 

3

 

3

 

3

 

3

 

3

 

3

 

3

 

 
Integracyjne spotkanie walentynkowe PDF Drukuj Email

Integracyjne spotkanie walentynkowe w Dziennym Domu Senior + przy ul. Marysia 93 w Częstochowie.
Spotkanie integracyjne dla Seniorów i Wolontariuszy połączone zostało z walentynkowym dniem obchodzonym w Dziennym Domu Senior +.
W tej pełnej radości, życzliwości , przyjaźni oraz pozytywnych relacji atmosferze uczestniczyli przedstawiciele władz samorządu lokalnego miasta Częstochowy:
pani Grażyna Stramska - Świerczyńska Naczelnik Wydziału Zdrowia,
pan Adrian Staroniek - Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej,
pani Małgorzata Długosz przewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Na początku spotkania odbyło się przywitanie seniorów i wolontariuszy oraz gości specjalnych, następnie popłynęło kilka ciepłych słów od Pani Prezes Oddziału Okręgowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, życzenia oraz informację o działaniach wolontariuszy na rzecz seniorów w ramach programów integracji międzypokoleniowej. Wspólnie przygotowano o wartościach odżywczych sałaki jarzynowe, żurek z kiełbasą, śledzie, koreczki z wędliną, oraz ciasto. Właściwą atmosferę zapewniła oprawa muzyczna oraz domowe wypieki i ciepłe napoje. Organizatorzy przygotowali dla seniorów program zabaw przy muzyce, który przeprowadził animator kulturalny wolontariusz z placówki wsparcia dziennego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Częstochowie .

Krokiem tanecznym w postaci belgijki seniorzy wraz z wolontariuszami rozpoczęli wieczór walentynkowy przy muzyce. Każdy uczestnik otrzymał czerwone serduszko z zamieszczonym wierszykiem i radosnym przesłaniem do wspólnej zabawy. Wszyscy razem tańczyli i śpiewali przy muzyce. Uczestnictwo we wspólnych zabawach sprzyjało pogodnemu nastrojowi, pozytywnym relacjom oraz integracji wolontariuszy z seniorami.

IMG 6627  IMG 6638

IMG 6643   IMG 6663

IMG 6668   IMG 6671

IMG 6674   IMG 6677

IMG 6686   IMG 6687

IMG 6706   IMG 6710

IMG 20190215 152501

 


Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by TPD/OO