Informacje
Stop uzależnieniom od narkotyków i dopalaczy PDF Drukuj Email

Wsparcie działań z zakresu profilaktyki uzależnień od narkotyków i środków psychoaktywnych w ramach realizacji zadania publicznego

,, Stop uzależnieniom od narkotyków i dopalaczy ''

Zadanie publiczne sfinansowane przez Gminę Miasto Częstochowa
Termin realizacji:17.10.2020. - 20.12.2020.
Realizator: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Częstochowie
prowadzi programowe działania wspierające:
- Zajęcia edukacyjne i spotkania profilaktyczne w placówkach wsparcia dziennego
- Punkt Konsultacyjny - ,, Twoja Nowa Szansa ''
- Szkolenia profilaktyczne terapeutyczne i psychoedukacyjne-
warsztaty dla dzieci i młodzieży
- Cykliczne szkolenia pod tytułem ,, Młodzieżowi Liderzy Zdrowia ''
- Interwencje profilaktyczne: ,, Jak skutecznie pomóc nastolatkowi i jego rodzinie ''

Działania programowe są prowadzone zdalnie poprzez Platformę strony internetowej oraz na facebooku w placówkach wsparcia dziennego TPD/OO Częstochowa:
Środowiskowe Ognisko Wychowawcze nr 1 ul. Sikorskiego 56
Środowiskowe Ognisko Wychowawcze nr2 ul. Kwiatkowskiego 3 m1
Środowiskowe Ognisko Wychowawcze nr4 ul. Ludowa 58
Świetlica Socjoterapeutyczna ul. Nowowiejskiego 15

Informacje szczegółowe: www.tpdoo.org e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Tel. 506845550

plakat narkotyki

 
Wybieram rozsądek i zdrowie PDF Drukuj Email
   

 

 

Platforma internetowa Akcja profilaktyczna "Niećpa"

 

Odpowiedzi na zadawane pytania

 

 1. Czy "dopalacze” mogą prowadzić do uzależnienia?

  Oczywiście, że tak. Czasami już po pierwszym razie pojawiają się objawy uzależnienia. Niektóre dopalacze  mogą mieć działanie silniejsze niż tradycyjne narkotyki. Osoby uzależnione od ,,dopalaczy” mogą doświadczać głodu substancji, a zaprzestanie ich używania zazwyczaj jest bardzo trudne.

 2. Jak mogę pomóc koledze, który wiem, że bierze „dopalacze”?

  Twojemu koledze może pomóc tylko specjalista zajmujący się leczeniem uzależnień oraz rodzina i przyjaciele, którzy będą go wspierali. Dlatego, jeśli  Twój kolega ma ten problem pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest przekonanie go, żeby zwrócił się po pomoc do specjalisty oraz do rodziny. Osoba uzależniona jest w stanie wciągnąć w nałóg swoich znajomych. Poza tym branie „dopalaczy” stanowi dla niego ogromne niebezpieczeństwo utraty zdrowia a nawet życia. Nie można zwlekać, szybka reakcja jest tutaj bardzo ważna.

 3. Jak pomóc osobie, która jest bezpośrednio po zażyciu „dopalaczy”?

  Trzeba niezwłocznie zadzwonić na pogotowie pod numer 112 lub 999. Jeżeli jest to możliwe zachować opakowanie po „dopalaczu” w celu łatwiejszej akcji ratowniczej. Nie wolno osobie pod wpływem dopalaczy  podawać  żadnych leków do przybycia lekarza.

 4. A czy to prawda, że marihuana nie szkodzi zdrowiu (tak mówił mi kolega)?

  Nieprawda! Zażywanie marihuany w młodym wieku może uszkodzić rozwijający się mózg, obniżyć poziom IQ. Ci, którzy zażywają marihuanę często sięgają po inne narkotyki. U długoletnich użytkowników marihuany, którzy postanowili rzucić nałóg, zaobserwowano wiele objawów odstawiennych, takich jak senność, zmniejszony apetyt, poirytowanie, lęk oraz głód narkotykowy. Marihuana to narkotyk! Jest tak samo niebezpieczna, jak inne narkotyki.

 5. Co grozi komuś, kto sprzedaje dopalacze?

  Zostanie na niego nałożona kara pieniężna w wysokości od 20 tys. zł. do 1 miliona zł. Za narażenie zdrowia i życia ludzkiego może odpowiadać także z art. 165 kodeksu karnego. Wtedy oprócz kary pieniężnej może liczyć na wyrok od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. 

 6. Po czym poznać, że ktoś z moich kolegów brał „dopalacze”?

  Osoba po zażyciu „dopalaczy” może być agresywna. ,,Dopalacze” mogą spowodować halucynacje, rozdrażnienie, stany lękowe czy też nadmierne pobudzenie lub też może być ospała i apatyczna. Osoba będąca pod ich wpływem może nie rozpoznawać najbliższych, być wobec nich agresywną. W takich przypadkach należy wezwać pomoc lekarską.

 7. Czy można umrzeć, jak się zażyje „dopalacze”?

  Tak, są przypadki zgonów po zażyciu „dopalaczy”. Substancje te są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. Każdy organizm inaczej reaguje na przyjęty narkotyk i każdy narkotyk jest potencjalnym zabójcą dla ciebie.

 8. Jak znajdę woreczek z dziwnym proszkiem to jak mogę sprawdzić, czy to jest narkotyk?

  Takie ,,znalezisko” należy szybko oddać osobie dorosłej, która powinna bezzwłocznie dostarczyć woreczek na policję.

 9. Czy nastolatek może uzależnić się od marihuany?

  W przeciwieństwie do powszechnie panujących opinii jest to możliwe. Zażywanie marihuany w młodym wieku może uszkodzić rozwijający się mózg, obniżyć poziom IQ i poważnie wpłynąć na zdolności motoryczne, np. umiejętność prowadzenia pojazdów.

 10. Czy leki na receptę są tak samo niebezpieczne, jak nielegalne narkotyki?

  Środki o działaniu psychoaktywnym, takie jak opioidowe leki przeciwbólowe, stymulanty stosowane w leczeniu ADHD, a także antydepresanty czy też leki nasenne oraz przeciwlękowe są bezpieczne i efektywne, ale tylko wtedy, gdy są przepisane przez lekarza w celu leczenia konkretnych zaburzeń. Mimo wszystko, są one często nadużywane, co może nieść poważne konsekwencje. Zażywanie opioidowych leków przeciwbólowych może prowadzić do silnego uzależnienia, a nawet śmierci z przedawkowania, szczególnie jeżeli skruszone tabletki są wciągane nosem lub przyjmowane dożylnie.

 11. Czy sterydy mogą być uzależniające?

  Niektóre nastolatki, w szczególności chłopcy, nadużywają sterydów anabolicznych, aby podnieść swoją sprawność fizyczną lub poprawić wygląd poprzez sztuczne zwiększenie masy mięśniowej. Nadużywanie sterydów może prowadzić do poważnych i nieodwracalnych problemów zdrowotnych, takich jak upośledzenie pracy nerek, uszkodzenie wątroby czy też powikłania układu krążenia, które wiążą się z ryzykiem udaru i zawału serca.

 12. Czy istnieją jakieś lekarstwa, które mogą być pomocne w leczeniu nadużywania substancji psychoaktywnych przez młodych ludzi?

  Niektóre leki zostały zaaprobowane do leczenia uzależnienia od opioidów, alkoholu i nikotyny u osób powyżej 18. roku życia. Niewiele badań zostało jednak przeprowadzonych wśród osób niepełnoletnich, aby móc stwierdzić czy leki te są dla nich bezpieczne i efektywne.

 13. Czy chłopcy i dziewczęta wymagają innego leczenia od uzależnienia?

  Nastoletnie dziewczęta i chłopcy mogą mieć różne problemy związane z rozwojem i socjalizacją, dlatego czasem trzeba podjąć odmienne strategie leczenia. Dziewczęta, które nadużywają substancji psychoaktywnych, są bardziej podatne na zaburzenia nastroju i depresje, a także częściej padają ofiarami przemocy fizycznej i wykorzystywania seksualnego. Natomiast chłopcy eksperymentujący z narkotykami częściej doświadczają problemów natury behawioralnej czy też trudności w nauce, co często staje się uciążliwe dla otoczenia (m.in. szkoły, rodziny). Leczenie powinno zatem uwzględniać specyficzną sytuację chłopców i dziewcząt.

 14. Który narkotyk najszybciej wywołuje uzależnienie?

  Bardziej uzależniają substancje działające szybciej i krócej. Istotne znaczenie ma intencja przyjmowania substancji i oczekiwania związane z jej przyjęciem.

 15. Mój kolega bierze amfetaminę. Jak go przekonać, żeby przestał?

  To rzeczywiście trudna sytuacja. Amfetamina jest niebezpiecznym narkotykiem, silnie uzależniającym psychicznie. Branie tego narkotyku ma swoje konsekwencje. Długi okres brania doprowadza do skrajnego wyczerpania organizmu. Silne pobudzenie oraz zanik samokontroli często prowadzą u zażywających amfetaminę do niespodziewanych i gwałtownych zachowań. Najczęściej największą siłę oddziaływania w takich sytuacjach ma rodzina. Nawet jeśli Twój kolega nie jest w najlepszym kontakcie z rodzicami, to nie należy lekceważyć więzi rodzinnych i siły rodziny wpływania na swoich członków. Dobre i bliskie relacje z rodziną są najlepszą metodą na uniknięcie wejścia w uzależnienie od narkotyków czy alkoholu.Oczywiście odbudowywanie tej więzi to proces długi i trudny, ale przy udziale wszystkich członków rodziny możliwy do zrealizowania. Im szybciej on się rozpocznie, tym większe szanse ma rodzina. Oczywiście rodzina powinna zgłosić się po pomoc do specjalisty ds. uzależnień. Po pierwsze po to, żeby terapeuta pomógł im odnowić więź między nimi. Po drugie, żeby pomógł Twojemu koledze radzić sobie w życiu bez narkotyku. Do interwencji terapeuty najczęściej dochodzi po reakcji rodziców na narkotyzowanie się dziecka. Żeby jednak rodzice mogli zareagować, muszą wiedzieć, że ich dziecko zażywa narkotyki. Ty możesz zwiększyć ich szansę, dając możliwość szybkiej reakcji. Możliwe, że Twój kolega będzie na Ciebie zły lub będzie chciał zerwać kontakt z Tobą. Jeśli jednak nie zareagujesz, to i tak stracisz z nim kontakt. Poza tym musisz rozstrzygnąć, już we własnym sumieniu, czy bardziej zależy Ci na uniknięciu złości kolegi, czy na ratowaniu go przed narkotykami.

 16. Palę marihuanę i nie wiem, jak przestać.

  Terapeuta jest osobą, która pomoże Ci rozumieć motywy Twojego działania. Będziesz mógł dokonywać bardziej świadomych wyborów i uczyć się umiejętności radzenia sobie w inny sposób niż poprzez narkotyki. Żeby jednak móc korzystać z pomocy terapeuty w poradni, musiałbyś utrzymywać abstynencję. To, co będziesz przeżywał i doświadczał bez narkotyku, musi być dostępne dla Ciebie i terapeuty. Jeśli nie będziesz w stanie utrzymać abstynencji, to oznaczałoby to tyle, że powinieneś podjąć się leczenia w miejscu, gdzie dostęp do narkotyku będzie niemożliwy, czyli w ośrodku leczenia uzależnień. Skłamałbym mówiąc, że nie ma osób, którym udało się bez pomocy terapeuty zerwać z narkotykami lub takich, które nie zamieniły odurzenia np. na alkohol. Jednak żeby samodzielnie poradzić sobie, potrzeba dużo samozaparcia oraz trzeba mieć dużą „pojemność emocjonalną”, pozwalającą – przy założonym celu (niebranie) – wytrzymać dyskomfort i frustrację. Niekoniecznie te osoby uzyskały to, co mogłyby przy pomocy psychoterapii. Nie zawsze ich życie jest bardziej świadomie i nie zawsze podejmują działania konstruktywne. Ale trzeba im przyznać jedno. Uwolniły się od uzależnienia od środków psychoaktywnych. Zrób tak: wyrzuć całą marihuanę, jaką masz. Wyrzuć wszystkie akcesoria. Zerwij kontakt z osobami, które palą. Unikaj miejsc i sytuacji, które są związane lub kojarzą Ci się z paleniem. Spędzaj czas z ludźmi, którzy nie biorą narkotyków. Planuj sobie tak tydzień, żeby każdy dzień miał działanie konstruktywne (może to być nauka, praca, sport…). Zacznij robić coś dla ciała (bieganie, siłownia) – musi to być systematyczne działanie (raz, dwa razy w tygodniu). Zaprzyjaźnij się z kimś nie biorącym i spędzaj z tą osobą czas. Otwieraj się i mów o sobie (oczywiście stopniowo – nie chodzi o ekshibicjonizm, ale o budowanie bliskich relacji). W pierwszych tygodniach pij dużo wody (ok. 1,5–2 litra) i staraj się pocić (najlepiej biegaj) – chodzi o wydalenie toksyn z organizmu. Powiedz o wszystkim rodzinie. Ich pomoc i wsparcie będzie Ci potrzebne. Umów się z nimi, że będą Ci robili niezapowiedziane testy na obecność narkotyku w organizmie. Testy rodzice kupią w aptece. Pomoże Ci to nie ulec pokusie zapalenia „tylko ten jeden raz”. Jeśli nie pomoże, to zgłoś się do terapeuty w poradni. Zastosuj się do powyższych porad również wtedy, gdy zgłosisz się do poradni.

 17. Czy mała dawka narkotyku może nam zaszkodzić?

  Oczywiście, że tak, ponieważ narkotyki pochodzą z niewiadomego (nielegalnego) źródła i nie wiemy co tak naprawdę zawierają. Każdy organizm ludzki jest inny więc wpływ takiego narkotyku na daną osobę jest inny. Jeżeli nic nam się nie stanie, to nikt nas nie zapewni, że nie uzależnimy się od tego narkotyku, a wtedy sytuacja będzie też poważna (walka z uzależnieniem).

   

 18. Czy posiadanie narkotyków to przestępstwo?

  Tak, za posiadanie odpowiada się przed sądem i ponosi karę (możliwość odbycia kary w więzieniu).

   

 19. Czy narkomania jest dziedziczna?

  Według ostatnich badań naukowych osoby uzależnione od narkotyków mają specyficzną budowę mózgu. A to oznacza, że podatność na uzależnienia może być dziedziczna. Ale należy pamiętać, że zależy to przede wszytkim od samego zainteresowanego. Jeżeli nie będzie chciał eksperymentować, to na pewno nic mu nie grozi.

   

 20. Czy uzależnienie od narkotyków to choroba i co mi grozi?

  Uzależnienie od środków psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków, leków) to choroba wielopłaszczyznowa, trudno uleczalna, często prowadząca do śmierci. W uzależnienia popadają ludzie, którzy mają trudności z przełamaniem własnej bezsilności wobec nałogu. Aby rozwiązać ten problem, sięgają po używkę i w ten sposób sami napędzają własną chorobę.

   

 21. Czy jak raz wezmę narkotyk to mogę się uzależnić?

  Tak. Narkotyki działają zdradziecko, ponieważ wywołują stan psychicznej przyjemności, sprawiają, że wszystko wydaje się łatwe i piękne, a problemy znikają. Wielu twierdzi, że weźmie tylko raz, żeby przekonać się, jak to jest, ale potem sięgają po raz kolejny, bo okazało się, że było przyjemnie. Ofiarami uzależnień od narkotyków przeważnie są młodzi ludzie, którzy lubią eksperymentować i szukają nowych, ciekawych wrażeń.

   

 22. Czy narkotyki mogą szkodzić zdrowiu?

  Tak. Narkotyki wywołują zmiany w poszczególnych układach i narządach:
  • Układ nerwowy - zaburzenia koordynacji ruchowej, oczopląs, dysmetria, drżenie mięśniowe.
  • Układ krwionośny - zaburzenia pracy serca, niedokrwienie mięśnia sercowego (co może prowadzić do zawału), nadciśnienie tętnicze, tętniaki.
  • Układ oddechowy - utrudniona wymiana gazowa w płucach (ból w klatce piersiowej), przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, rak nabłonka płuc, gruczolak płuc
  • Układ wydzielania wewnętrznego (hormonalny)- zatrzymanie miesiączki u kobiet, niedorozwój gonad i opóźniony rozwój płciowy, bezpłodność, impotencja u mężczyzn, obniżenie poziomu testosteronu, nadczynność tarczycy
  • Układ mięśniowo-szkieletowy - martwica mięsni szkieletowych (objawia się nadwrażliwością mięśni na dotyk, bólem, podwyższoną temperatura, sennością i obniżonym ciśnieniem krwi); kostniejące zapalenie mięśni - włókna mięśniowe stopniowo obumierają i są zastępowane złogami wapnia; zapalenie kręgów (zwłaszcza lędźwiowych) i stawów (przeważnie krzyżowo-biodrowych)
  • Wątroba - wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C (może prowadzić do raka wątroby)
  • Skóra - zakażenia bakteryjne (ropnie, czyraki), zmiany grzybicze, zapalenia tkanek okołopaznokciowych, choroby pasożytnicze (świerzb, wszawica itp.), wypryski z brunatnymi przebarwieniami, owrzodzenia

 23. Czy warto o problemie narkotykowym mojego przyjaciela porozmawiać z dorosłymi?

  Rozmowa z zaufanym dorosłym może okazać się zarówno dla Ciebie, jak i w konsekwencji dla Twojego przyjaciela bardzo cenna. Dorosły będzie mógł razem z Tobą zastanowić się nad sposobami udzielenia pomocy Twojemu przyjacielowi lub pokieruje Cię do kogoś, kto będzie umiał to zrobić. Dorosła osoba może pomóc ocenić, czy sytuacja jest bardzo poważna i czy jest to moment, w którym Twój przyjaciel potrzebuje specjalistycznej pomocy. Może też dysponować wiedzą, w jaki sposób tę pomoc uzyskać. A jeżeli nie, to będzie mu łatwiej to sprawdzić. Poza tym, rozmowa z osobą, której ufasz, może przynieść ulgę również i Tobie. W sytuacji bowiem, gdy ktoś bliski ma poważne problemy, często sami przeżywamy w związku z tym wiele trudnych emocji, np.: lęk, poczucia winy, gniew, smutek. Wsparcie może być w takiej sytuacji nieocenione. Przygotowując się do rozmowy z osobą dorosłą pamiętaj, że sam(a) zdecydujesz, ile informacji ujawnisz. To również od Ciebie zależy, z kim porozmawiasz. Ważne, aby była to osoba, przy której będziesz czuł(a) się swobodnie i bezpiecznie. Jeżeli nie znasz nikogo takiego porozmawiaj z nami. Możesz do nas zadzwonić lub wysłać email. Jesteśmy przekonani, że warto w takiej sytuacji porozmawiać z zaufaną osobą dorosłą. Zwrócenie się o wsparcie z myślą o kimś innym nie oznacza braku lojalności czy zdrady przyjaźni. To wyraz troski o zdrowie i życie drugiej osoby.

 24. Co mogę zrobić jak chyba znalazłem stronę w Internecie, gdzie są sprzedawane dopalacze?

  Powinieneś powiedzieć o tym swoim rodzicom. Możesz to również zgłosić na numer bezpłatnej infolinii 800 060 800 i podać link do strony.

 25. Gdzie może się zgłosić ktoś kto jest uzależniony od dopalaczy, żeby się leczyć?

  800 060 800 – bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu można uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości, czy ich dzieci zażywają dopalacze. 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12–20, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. 800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12– 8, pomoc online dostępna pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . 800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20. Po godzinie 20 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. 112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

 26. Czy ,,dopalacze” to produkty naturalne, bo tak słyszałem od starszych kolegów ?

  Nie są to produkty naturalne. To produkty zawierające substancje chemiczne, działające psychoaktywnie na ośrodkowy układ nerwowy. Zażywając je igrasz z śmiercią. Nawet, jeżeli trafisz do lekarza, może cię nie uratować, gdyż nigdy nie wiadomo jaka substancja była w danym ,,dopalaczu” i jaką można podać odtrutkę.

 27. Co to jest narkotyk?

  Narkotyk to substancja pochodzenia naturalnego lub syntetycznego działająca na ośrodkowy układ nerwowy, wykorzystywana w celach medycznych i niemedycznych, powodująca efekty natury psychofizycznej m.in. uspokojenie, zniesienie bólu, odurzenie, euforię, pobudzenie lub sen, której systematyczne zażywanie w konsekwencji prowadzi do uzależnienia.

 28. Czy od marihuany można dostać raka płuc?

  Tak. Dym marihuanowy zawiera substancje rakotwórcze. Marihuana oprócz substancji psychoaktywnej tetrahydrokannabinolu (THC) zawiera także substancje smoliste i inne niebezpieczne związki chemiczne. Jej regularne używanie może być podobnie lub nawet bardziej niebezpieczne niż palenie papierosów. Badania świadczą, że wypalanie 3-4 „skrętów” marihuany dziennie, pod względem szkodliwości, dorównuje wypaleniu 20 papierosów.

 29. Słyszałam, że po leczeniu niektórzy narkomani znowu wracają do brania narkotyków, dlaczego?

  Uzależnienie jest trudną chorobą, dotyczy całej osobowości człowieka. Oznacza utratę kontroli nad własnych zachowaniem. Proces leczenia zwykle jest długotrwały, w jego trakcie lub po zakończeniu terapii zdarzają się tzw. nawroty, czyli ponowne sięganie po narkotyki. Niektórzy, nie rozumiejąc czym jest terapia, myślą, że wystarczy zastosować farmakologiczne odtrucie organizmu (tzw. detoksykację). Takie myślenie jest błędne. Detoksykacja jest często warunkiem umożliwiającym podjęcie właściwej terapii i nie zastąpi leczenia. Osoby, które tylko się odtruły i nie rozpoczęły terapii są szczególnie narażone na ryzyko ponownego używania narkotyków. Nie wystarczy usunąć toksyny z organizmu, żeby utrzymać abstynencję. Uzależnienie dotyczy przede wszystkim sfery psychicznej człowieka. Staje się nawykowym i przymusowym sposobem np. na poprawianie sobie nastroju. Dlatego potrzebna jest odpowiednia pomoc psychologiczna.

 30. Jeśli ktoś w szkole jest po dopalaczach, to co mu grozi?

  Każda szkoła ma odpowiednie procedury postępowania na wypadek, jeśli uczeń znajduje się po środkach odurzających. W przypadku gdy uczeń znajduje się po środkach odurzających, szkoła jest zobowiązana do wezwania karetki pogotowia, powiadomienia rodziców. Najważniejsze jest, aby uczniowi udzielić fachowej pomocy medycznej, gdyż narkotyki, dopalacze stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia. W dalszej kolejności dyrektor powinien zawiadomić sąd celem sprawdzenia sytuacji nieletniego. Niezbędna też będzie fachowa pomoc specjalistów zajmujących się uzależnieniami oraz pomoc psychologiczna. Pedagog szkolny powinien skierować ucznia do odpowiedniej instytucji, aby otrzymał pomoc specjalistów.

 31. Czy po zbadaniu moczu będzie wiadomo, że ktoś brał narkotyki?

  Testy na obecność narkotyków w moczu są bardzo miarodajne. Należy wykonać je kilkakrotnie celem potwierdzenia. Nie ma potrzeby robienia testów na obecność we krwi.

 32. Czy są bezpieczne dopalacze?

  Nie, zażycie jakiegokolwiek ,,dopalacza” powoduje, że stajesz się królikiem doświadczalnym. Zazwyczaj po zażyciu narkotyku, bo ,,dopalacze” to groźne narkotyki, szybko następuje ,,zejście” objawiające się wyczerpaniem, zaburzeniami rytmu serca, nudnościami, niepokojem, stanami lękowymi. Nigdy nie masz pewności czy zażycie ,,dopalacza” nie skończy się śmiercią.
  Co zrobić, gdy mamy do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków i ktoś stracił przytomność?
  W takim przypadku należy wezwać natychmiast pomoc pogotowie ratunkowe. Jeżeli nastąpiła utrata przytomności, zaburzenia świadomości, zatrzymanie oddechu lub nadmierne pobudzenie dzwoń pod numer 112 i postaraj się opisać dyspozytorowi zaistniałą sytuację.

 33. Po czym poznać, że ktoś jest pod wpływem dopalaczy?

  Osoba po zażyciu narkotyków może być agresywna. ,,Dopalacze” mogą spowodować halucynacje, rozdrażnienie, stany lękowe czy też nadmierne pobudzenie lub też może być ospała i apatyczna. Osoba będąca pod ich wpływem może nie rozpoznawać najbliższych, być wobec nich agresywną. W takich przypadkach należy wezwać pomoc lekarską.
  Czy papierosy to też narkotyki?
  Nikotyna jest jedną z najbardziej uzależniających i niebezpiecznych dla życia i zdrowia substancji. Jej działanie niczym nie różni się od groźnych narkotyków. Tak samo uzależnia, prowadzi do groźnych, śmiertelnych chorób.

 34. Jakie substancje można wykryć testami na narkotyki?

  Za pomocą "szybkich testów" można wykryć w moczu takie substancje jak: amfetamina, metamfetamina, ecstasy (MDMA), kanabinoidy, fencyklidyna, ketamina, dekstrometorfan, morfina, heroina, fentanyl, metadon, buprenorfina, kokaina, benzodiazepiny, barbiturany. Są to testy jakościowe. Swoistość tych testów mieści się w granicach 95-99% (to znaczy, że na 100 wyników ujemnych 95-99 to wyniki prawdziwie ujemne). Dla testów ustalono progi "odcięcia" - wartości graniczne, powyżej których wynik uważa się za dodatni. Wartość graniczna jest tak ustalona, aby wykluczyć możliwość wyniku fałszywie dodatniego np. po zjedzeniu maku czy po przebywaniu w pomieszczeniu, gdzie powietrze jest zanieczyszczone dymem z marihuany. Przykładowo wartość graniczna dla konopi wynosi 50 ng/ml, dla opioidów 300 ng/ml, dla metamfetaminy 1000 ng/ml. Testy ilościowe gwarantują niemal 100% swoistość. Cena jednego oznaczenia to zazwyczaj około 20 zł.

 35. Czy palenie konopi wywołuje zaburzenia psychiczne?

  Używanie konopi (nie tylko palenie, również jedzenie) powoduje okresowe zaburzenia psychiczne: zawarte w konopiach substancje, tetrahydrokanabinole, powodują występowanie przemijających stanów psychotycznych (lęk, zaburzenia nastroju z dominującą dysforią, deficyty poznawcze, urojenia, zaburzenia percepcji - omamy), pogorszenie pamięci, zdolności uczenia się i trudności w rozwiązywaniu problemów.
  Oprócz powyższych stanów używanie konopi może się przyczyniać do rozwoju przewlekłych zaburzeń psychotycznych w wybranej grupie osób (obciążenia genetyczne, zaburzenia emocjonalne, zachowania, jak wycofanie społeczne, dziwaczność), głównie z kręgu schizofrenicznego i afektywnego.

 
Uzależnienie od dopalaczy PDF Drukuj Email

Używki i różnego rodzaju dopalacze działają negatywnie nie tylko na zdrowie, ale i na psychikę człowieka. Często prowadzą do depresji, a młodzi ludzie uzależnieni od nich często trafiają na odwyk do klinik psychiatrycznych. Nierzadko zaczyna się niewinnie – od jednego specyfiku, a finał jest druzgocący. Trucizny, które uzależniają, często są powszechnie dostępne w zwykłych sklepach. Zdarza się, że sami rodzice nie wiedzą, że kupują swoim pociechom środki uzależniające, tkwiąc w przekonaniu, że dostarczają dziecku potrzebnej energii.

1. Charakterystyka dopalaczy

Dopalacze są substancjami psychoaktywnymi. Można je kupić w Internecie lub w specjalnych sklepach. Składniki dopalaczy są legalne, jednak nie warto ich zażywać – są tak samo szkodliwe jak narkotyki, a w mediach coraz częściej donoszą o przypadkach śmiertelnych po zażyciu dopalaczy. Dopalacze cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży, która nie ma świadomości, czym się truje. Jako niezakazane środki psychoaktywne dopalacze stanowią alternatywę dla nielegalnych narkotyków. Dopalacze bowiem nie zostały uwzględnione na liście w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.
Dopalacze (ang. designer drugs) nie są objęte zakazem antynarkotykowym. Mogą przyjmować postać kadzidełek, suszu, skrętów, fajek, tabletek (tzw. party pills), proszków w torebkach, znaczków do lizania czy mieszanek aromatycznych. Podstawowym składnikiem dopalaczy jest BZN (benzylopiperazyna), która działa jak amfetamina. BZN powoduje przyśpieszenie tętna, odwodnienie organizmu i prowadzi do uzależnienia. BZN łączona jest z TFMPP.
Grzyby trujące toksyna w muchomorze czerwonym
Grzybem trującym, który występuje w polskich lasach od sierpnia do listopada w lasach liściastych, iglastych i mieszanych, w pobliżu brzóz...
Jeszcze do niedawna legalne dopalacze to popularne mieszanki ziołowe: susz roślinny, liście drzewa mitragyna speciosa (stymulują ośrodkowy układ nerwowy), kratom, szałwia wieszcza (wywołuje halucynacje) oraz muchomor czerwony lub plamisty (fly agaric). Dopalacze, szczególnie w postaci kapsułek, są zażywane przez młodych ludzi w celu wprowadzenia się w stan błogości, nastrój euforyczny oraz do poprawy kondycji seksualnej i fizycznej niezbędnej podczas intensywnych zabaw tanecznych. Najbardziej popularną formą dopalaczy w Polsce są środki typu „spice” w postaci suszu i mieszanek roślinnych.

2. Rodzaje dopalaczy

Co to są dopalacze? To produkty zawierające substancje psychoaktywne nie znajdujące się na liście substancji zakazanych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Dopalacze wywołują u spożywającej je osoby efekt narkotyczny zbliżony do zdelegalizowanych substancji – producenci starają się jak najwierniej oddać działanie narkotyków. Problem kontroli produkcji dopalaczy jest znany zarówno w Stanach Zjednoczonych, krajach Unii Europejskiej, jak i w Polsce.
Skład chemiczny dopalaczy ulega ciągłej zmianie w celu ominięcia zakazów antynarkotykowych. Wraz z wejściem ustawy zabraniającej obrotu konkretną substancją psychoaktywną producenci zamieniają ją na jej analog, czyli substancję, która ma bardzo podobne działanie, a jeszcze nie została zakazana. W Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii rozszerzono definicję nielegalnych substancji psychotropowych, dzięki czemu taki proceder jest niemożliwy. Kolejnym problemem prawnym w Polsce jest fakt, że produkty oficjalnie nieprzeznaczone do spożycia nie podlegają kontroli Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, co skwapliwie zostało wykorzystane przed producentów rozprowadzających dopalacze jako „produkty kolekcjonerskie”.
Warto pamiętać, że rzadko zdarza się, aby na opakowaniu umieszczono pełną listę substancji psychoaktywnych zawartych w danym produkcie. Według badań, potencjalnych substancji psychoaktywnych jest ponad 12 tysięcy.
Działanie dopalaczy opiera się na substancjach psychoaktywnych, które wywołują różne efekty zbliżone do działania narkotyków. Wyróżnia się trzy grupy dopalaczy:
• susze i kadzidełka (tzw. „spice”) pochodzenia najczęściej roślinnego, których działanie jest zbliżone do marihuany lub opium, a zażywa się je za pomocą spalania w fajkach lub skrętach; w ich składzie może znajdować się także kofeina, wanilina, THC, eugenol;
• tzw. „party pills”, czyli tabletki lub proszek pochodzenia głównie syntetycznego, będące mieszanką halucynogenów, stymulantów, opioidów, empatogenów lub dysocjantów; ich działanie ma być pobudzające i poprawiające nastrój, a także wspomagające przy braku energii; tabletka ecstasy była dawniej „party pill” – obecnie jest zakazana;
• środki syntetyczne w formie m.in. małych pigułek lub znaczków do lizania, w składzie których jest tylko jedna substancja.

3. Skutki uboczne dopalaczy

Dopalacze do niedawna były legalnie dostępne jako produkty kolekcjonerskie, nie do spożycia. Ze względu na ominięcie przepisów substancje psychoaktywne stały się dostępne dla ludzi, mimo iż ich szkodliwość nie została nawet przebadana. Obecnie obrót dopalaczami stał się zabroniony, dzięki czemu ich dostępność została znacznie utrudniona. Warto pamiętać, że niewinnie wyglądające tabletki mogą prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia.
Skutki używania dopalaczy nie są jeszcze do końca zbadane. Skład dopalaczy wielokrotnie ulegał zmianie, dlatego nie wiadomo do końca, jakie są następstwa ich stosowania. Jedno jest pewne – skutki dopalaczy są poważne. Dopalacze mogą wywołać w zależności od wrażliwości organizmu:
• nudności,
• bóle głowy,
• zawroty głowy,
• stany lękowe,
• bezsenność,
• drgawki,
• problemy z oddychaniem,
• znużenie,
• urojenia,
• ataki szału,
• wysoką gorączkę,
• nadmierne pocenie się,
• śpiączkę,
• wymioty,
• biegunkę,
• brązowienie na skórze.
Na temat dopalaczy krąży wiele mitów, w które najczęściej wierzy młodzież i to niestety ta coraz młodsza. Po dopalacze najczęściej sięgają uczniowie klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Młodzież zazwyczaj nie wie, jak działają dopalacze. Te substancje psychoaktywne są łatwe do nabycia, dlatego nawet jeśli wszystkie sklepy sprzedające te specyfiki zostaną zamknięte, pozostanie nadal Internet. Skuteczną metodą ochrony przed dopalaczami jest kampania informująca o skutkach zażywania środków psychoaktywnych. Po kilkudziesięciu śmiertelnych przypadkach zatrucia dopalaczami zaczęto akcję zamykania sklepów z tego typu używkami. Z danych Centrum Kryzysowego Ministerstwa Zdrowia wynika, że zamknięcie punktów sprzedaży dopalaczy przyczyniło się do redukcji hospitalizacji na oddziałach toksykologicznych w całej Polsce.

4. Kto bierze dopalacze?

Coraz częściej słyszy się, jak młodzi ludzie dyskutują o dragach, dropsach, wódce w żelu i dopalaczach. Same dyskusje nie są aż tak groźne. Gorsze jest to, że często młodzież sięga po te środki. Napoje energetyczne i ich skład nie jest im obcy. Znajomość składu chemicznego to dla nich podstawa. Dzieci z gimnazjum wiedzą, jak połączyć substancje, aby uzyskać lepszy „odjazd”, poczucie mocy i siły. Zdarza się tak, że sami rodzice serwują swoim pociechom bomby kaloryczne, energetyczne i pobudzające w słodyczach, napojach, sztucznym pożywieniu.
Dlaczego tak się dzieje? Rodzice nie czytają etykietek na produktach i w konsekwencji nie znają składu danego produktu. Brak świadomości jest pierwszym podstawowym błędem popełnianym przez rodziców. Rodzice podają dzieciom zbyt dużą ilość witamin, co również jest zagrożeniem dla zdrowia. Serwując dziecku sztuczne tłuszcze, słodziki, konserwanty zawarte w różnych produktach, narażamy dziecko na różne niebezpieczeństwa. Co piąte dziecko w Polsce ma alergię, prawie 10% objawy ADHD, a coraz więcej cierpi na zaburzenia emocjonalne.

5. Od czego można się uzależnić?

Uzależnić można się zarówno od substancji zażywanej, jak i od stanu emocjonalnego uzyskiwanego za pomocą używki – jednym słowem uzależnić można się od wszystkiego. Reklamy, propaganda i znajomi – często właśnie dzięki nim młody człowiek sięga po używki. Kiedy reklama mówi, że po zażyciu danego produktu pamięć się wzmocni, to młody człowiek nie będzie potrafił skupić się bez danego produktu. Również uprawiając jakiś sport i chcąc osiągnąć wysoki wynik, należy sięgnąć po batonika, cukierka czy napój, które na pewno zapewnią zwycięstwo. To wszystko powoduje, że młoda osoba przenosi później te używki do życia codziennego i do dyskotek, ponieważ bez pobudzenia chemicznego nie czuje się na siłach, aby coś osiągnąć. Działa tu tzw. efekt placebo.

6. Napoje energetyczne

Dostępne prawie w każdym sklepie i niebudzące najmniejszych podejrzeń, zawierają niewielkie dawki substancji uzależniających. Te substancje to guarana i tauryna. Guarana to znany brazylijski afrodyzjak, który pobudza i zwiększa sprawność seksualną. Bezsenność, zaburzenia lękowe i depresja – to stany, do których może doprowadzić zażywanie guarany. Natomiast tauryna poprawia metabolizm na krótki czas oraz daje przypływ energii. Niestety, po pewnym czasie prowadzi do wyczerpania psychicznego i fizycznego oraz do depresji.
Znane są przypadki osób, u których po odstawieniu napojów energetycznych, zaobserwowano typowe objawy abstynencji, jak w alkoholizmie, np.: drgawki, delirium, inne dolegliwości związane z odstawieniem używki.

7. Dlaczego dopalacze dopuszczane są do sprzedaży?

Koncerny szybko zmieniają składy swoich produktów, a prawo nie nadąża umieścić ich na liście substancji zakazanych. Takie substancje psychoaktywne mogą spowodować wielkie spustoszenie w organizmie młodego człowieka. Przykładem może być psychoaktywna substancja stymulująca, której nadużywanie daje podobne objawy, jak amfetamina.
Tak, jak kiedyś na reklamę papierosów i alkoholu, tak i dziś na reklamę używek wydawane są miliony. Jednak możemy się bronić przed wielkimi koncernami produkującymi dane produkty i to w bardzo prosty sposób. Wystarczy czytać etykietki zamieszczone na produktach i nie kupować tych, które zawierają szkodliwe substancje, a przede wszystkim należy uświadomić młodych ludzi o szkodliwości tych substancji.

 
Wykaz placówek w województwie śląskim świadczących pomoc młodzieży zażywającej narkotyki Drukuj Email
 1. Pracownia Profilaktyki Uzależnień i Interwencji Kryzysowej „SZANSA" Położenie: powiat Gliwice, gmina Gliwice Adres: ul. Kościuszki 35, 44-100 Gliwice Telefon: (0-32) 238-81-67 Internet: www.nzozszansa.pl
 2. Punkt Konsultacyjny dla Osób Uzależnionych oraz ich Rodzin Stowarzyszenie Pomocy „Arka Noego” Oddział w Gliwicach Położenie: powiat Gliwice, gmina Gliwice Adres: ul. Pszczyńska 7, 44-100 Gliwice Telefon: (0-32) 232-33-33 Internet: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.arka-noego.org.pl
 3. Punkt Konsultacyjny dla Osób Uzależnionych i ich Rodzin Położenie: powiat gliwicki, gmina Knurów Adres: ul. Dworcowa 38a pokój 209, 44-190 Knurów Telefon: (0-32) 339-23-12 Faks: (0-32) 339-23-11
 4. Punkt Pomocy Kryzysowej Wspólnota Dobrego Pasterza Położenie: powiat Katowice, gmina Katowice Adres: ul. Opolska 9, 40-083 Katowice Telefon: (0-32) 253-86-40 Internet: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.dobregopasterza.pl
 5. Zespół Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych Wojewódzki Ośrodek Zapobiegania i Leczenia Uzależnień Położenie: powiat Katowice, gmina Katowice Adres: ul. Powstańców 31, 40-038 Katowice Telefon: (0-32) 209-11-81 Faks: (0-32) 209-11-81
 6. Mikołowskie Stowarzyszenie Pomocy Psychospołecznej i Profilaktyki ZMIANA Położenie: powiat mikołowski, gmina Mikołów Adres: ul. Krawczyka 16, 43-190 Mikołów Telefony: (0-32) 226-41-76 Internet: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.zmiana.mikolow.pl
 7. Placówka Ambulatoryjna – Punkt Konsultacyjny „TEEN CHALLANGE” Chrześcijańska Misja Społeczna Oddział w Cieszynie Położenie: powiat cieszyński, gmina Cieszyn Adres: ul. Motokrosowa 24, 43-400 Cieszyn Telefon: (0-33) 851-56-68 Faks: (0-33) 851-56-68 Internet: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.teenchallenge.pl 
 8. Poradnia Leczenia Uzależnień w ramach NZOZ Ośrodka Profilaktyczno-Społecznego dla Uzależnionych i ich Rodzin Towarzystwo Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U" Oddział w Częstochowie Położenie: powiat Częstochowa, gmina Częstochowa Adres: ul. Wiolinowa 1, 42-200 Częstochowa Telefony: (0-34) 324-60-97, 508 355 024 Internet: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.powrotzu.bigduo.pl 
 9. Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień „MONAR” Położenie: powiat Częstochowa, gmina Częstochowa Adres: Al. Wolności 44/19, 42-200 Częstochowa Telefony: (0-34) 365-48-99, (0-34) 324-32-56, (0-34) 368-24-60 Internet: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www. monar.czest.pl 
 10. Poradnia Terapii Uzależnienia od Substancji Psychoaktywnych Ośrodek Edukacji Profilaktyki i Terapii Uzależnień „Droga” Położenie: powiat Dąbrowa Górnicza, gmina Dąbrowa Górnicza Adres: ul. Piłsudskiego 92/56, 41-308 Dąbrowa Górnicza Telefony: (0-32) 268-50-67 Internet: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.droga.europ.pl 
 11. Poradnia Leczenia Uzależnień Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień „Program FAMILIA" Położenie: powiat Gliwice, gmina Gliwice Adres: ul. Dębowa 5, 44-100 Gliwice Telefony: (0-32) 270-37-58 wew. 33, (0-32) 231-86-15 Faks: (0-32) 270-37-58 Internet: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.familia.org.pl
 12. Pracownia Profilaktyki Uzależnień i Interwencji Kryzysowej „SZANSA" Położenie: powiat Gliwice, gmina Gliwice Adres: ul. Kościuszki 35, 44-100 Gliwice Telefon: (0-32) 238-81-67 Internet: www.nzozszansa.pl 
 13. Punkt Konsultacyjny dla Osób Uzależnionych oraz ich Rodzin Stowarzyszenie Pomocy „Arka Noego” Oddział w Gliwicach Położenie: powiat Gliwice, gmina Gliwice Adres: ul. Pszczyńska 7, 44-100 Gliwice Telefon: (0-32) 232-33-33 Internet: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.arka-noego.org.pl 
 14. Punkt Konsultacyjny dla Osób Uzależnionych i ich Rodzin Położenie: powiat gliwicki, gmina Knurów Adres: ul. Dworcowa 38a pokój 209, 44-190 Knurów Telefon: (0-32) 339-23-12 Faks: (0-32) 339-23-11 
 15. Punkt Pomocy Kryzysowej Wspólnota Dobrego Pasterza Położenie: powiat Katowice, gmina Katowice Adres: ul. Opolska 9, 40-083 Katowice Telefon: (0-32) 253-86-40 Internet: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.dobregopasterza.pl 
 16. Zespół Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych Wojewódzki Ośrodek Zapobiegania i Leczenia Uzależnień Położenie: powiat Katowice, gmina Katowice Adres: ul. Powstańców 31, 40-038 Katowice Telefon: (0-32) 209-11-81 Faks: (0-32) 209-11-81 
 17. Mikołowskie Stowarzyszenie Pomocy Psychospołecznej i Profilaktyki ZMIANA Położenie: powiat mikołowski, gmina Mikołów Adres: ul. Krawczyka 16, 43-190 Mikołów Telefony: (0-32) 226-41-76 Internet: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.zmiana.mikolow.pl
 18. Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Środków Psychoaktywnych Mens Sana" J. Bałys, W. Piela s.c. NZOZ Ośrodek Pomocy Psychologicznej Profilaktyki i Leczenia Uzależnień Położenie: powiat Mysłowice, gmina Mysłowice Adres: Rynek 8A, 41-400 Mysłowice Telefon: (0-32) 222-29-07 Faks: (0-32) 222-51-67 Internet: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 19. Punkt Informacyjno-Konsultacyjny dla Osób Uzależnionych od Środków Psychoaktywnych i Ich Rodzin Położenie: powiat Piekary-Śląskie, gmina Piekary-Śląskie Adres: ul. Damrota 19, 41-940 Piekary Śląskie Telefon: (0-32) 391-00-00 Faks: (0-32) 282-90-90 Internet: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.klubabstynenta.piekary.pl 
 20. Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień NZOZ Centrum Zdrowia Przychodnia Śródmieście Położenie: powiat raciborski, gmina Racibórz Adres: ul. Klasztorna 10, 47-400 Racibórz Telefon: (0-32) 415-38-35 Faks: (0-32) 415-37-282 wew. 30 Internet: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 21. Miejski Ośrodek Profilaktyki i Integracji Społecznej Położenie: powiat Ruda Śląska, gmina Ruda Śląska Adres: ul. Ballestremów 16, 41-700 Ruda Śląska Telefony: (0-32) 771-23-30, (0-32) 771-23-34 Internet: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.mopiis.lap.pl 
 22. Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Psychoterapii Położenie: powiat Rybnik, gmina Rybnik Adres: ul. Chrobrego 16, 44-200 Rybnik Telefon: (0-32) 422-56-39 Faks: (0-32) 422-56-39 Internet: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.oikip.rybnik.pl
 23. Punkt Konsultacyjno-Informacyjny ds. Narkomanii przy Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia Położenie: powiat Sosnowiec, gmina Sosnowiec Adres: ul. Szymanowskiego 5a, 41-200 Sosnowiec Telefon: (0-32) 298-93-87 Faks: (0-32) 298-93-88 
 24. Ośrodek Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Położenie: powiat Świętochłowice, gmina: Świętochłowice Adres: ul. Szpitalna 2, 41-600 Świętochłowice Telefon: (0-32) 245-38-71 
 25. SP ZOZ Tarnogórski Ośrodek Terapii Uzależnień, Profilaktyki i Pomocy Psychologicznej Położenie: powiat tarnogórski, gmina Tarnowskie Góry Adres: ul. Karłuszowiec 11, 42-600 Tarnowskie Góry Telefony: (0-32) 769-00-02, (0-32) 769-00-01, (0-32) 383-15-30 Internet: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.to-tu.eu 
 26. Poradnia Terapii Uzleżnienia od Alkoholu i Środków Psychoaktywnych Mens Sana" J. Bałys, W. Piela s.c. NZOZ Ośrodek Pomocy Psychologicznej Profilaktyki i Leczenia Uzależnień Położenie: powiat Tychy, gmina Tychy Adres: ul. Bukowa 20, 43-100 Tychy Telefon: (0-32) 327-51-83 Faks: (0-32) 327-51-83 Internet: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 27. NZOZ Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnień Położenie: powiat wodzisławski, gmina Wodzisław Śląski Adres: ul. 26 Marca 51, 44-300 Wodzisław Śląski Telefony: (0-32) 45-60-031 wew.252, 0 607-344-397 Internet: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.otu.prv.pl 
 28. Poradnia Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu SPZOZ Ośrodek Profilaktyki i Leczenia Uzależnień Położenie: powiat Zabrze, gmina Zabrze Adres: Park Hutniczy 6, 41-800 Zabrze Telefony: (0-32) 271-84-42, (0-32) 278-11-99 Faks: (0-32) 278-11-99 wew. 104 Internet: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.opilu.pl
 29. Punkt Konsultacyjny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „SKALMED” Położenie: powiat zawierciański, gmina Kroczyce Adres: ul. Batalionów Chłopskich 33, 42-425 Kroczyce Telefon: (0-34) 315-20-10 (czynny w poniedziałek w godzinach: 12.00-14.00) 
 30. Punkt Konsultacyjny ds. Problemów Narkotykowych Położenie: powiat zawierciański, gmina Zawiercie Adres: ul. Powstańców Śląskich 6, 42-400 Zawiercie Telefon: (0-32) 672-21-75 (czynny we wtorek w godzinach: 10.00-14.00) 
 31. Punkt Konsultacyjny „TEEN CHALLENGE” Chrześcijańska Misja Społeczna Położenie: powiat Żory, gmina Żory Adres: ul. Boryńska 13, 44-240 Żory Telefony: (0-32) 435-78-40, 0-800-268-194 
 32. Punkt Konsultacyjny Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Dział Profilaktyki i Opieki nad Rodziną Położenie: powiat żywiecki, gmina Żywiec Adres: ul. Sienkiewicza 19, 34-300 Żywiec Telefon: (0-33) 861 36-05 Faks: (0-33) 861-36-05 Internet: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 33. Telefon zaufania Położenie: powiat Mysłowice, gmina Mysłowice Telefon: (0-32) 223-96-42 
 34. Telefon zaufania Położenie: powiat Ruda Śląska, gmina Ruda Śląska Telefony: (0-32) 771-23-30, (0-32) 771-23-34 
 35. Telefon zaufania Położenie: powiat Rybnik, gmina Rybnik Telefon: (0-32) 423-35-55 (czynny całodobowo) 
 36. Telefon zaufania Położenie: powiat zawierciański, gmina Kroczyce Telefon: (0-34) 315-21-52 (czynny w poniedziałki 15.30-17.30) 
 37. Telefon zaufania Położenie: powiat Żory, gmina Żory Telefon: 0-800-268-194 
 38. Telefon zaufania Położenie: powiat żywiecki, gmina Żywiec Telefon: (0-33) 861-36-04
 


Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by TPD/OO