FUNDACJA TESCO DZIECIOM Email
Informacja z realizacji zadania II EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU DOŻYWIANIA POTRZEBUJĄCYCH DZIECI „ZDROWO JEŚĆ, BY ROSNĄC W SIŁĘ" FUNDACJI TESCO DZIECIOM DZIAŁANIA PODEJMOWANE W CELU AKTYWNEGO UCZESTNICTWA PODOPIECZNYCH W PROGRAMIE
 1. Wycieczki do sklepów TESCO – wybór i zakupy artykułów żywnościowych dla potrzeb zdrowego odżywiania w placówce 
 2. Warsztaty kulinarne "Zdrowy dobrze zbilansowany jadłospis"
 3. Konkursy plastyczne- owoce i warzywa źródłem witamin 
 4. Zajęcia edukacyjne "Jak zbudować kulturę dobrego jedzenia"
Dożywianie w placówce odbyło się zgodnie z zasadą : Zdrowo jeść , by rosnąć w siłę” w oparciu o artykuły z TESCO. Zajęcia edukacyjne zostały zorganizowane w myśl 
zasady zdrowego odżywiania i gotowania oraz przygotowania apetycznych kolorowych przystawek .W tym celu odbyły się pogadanki i dyskusje w placówce: Jak nie dać się objawom przesilenia wiosennego? Przyczyn gorszego samopoczucia związanego z przesileniem wiosennym . Trzeba zmienić dotychczasowe – zimowe nawyki.
Koniecznie jest przygotowanie posiłków bogatych w nowalijki wiosenne, warzywa i owoce. Na zajęciach warsztatowych poprzez praktykę i doświadczenia dzieci zdobyły wiedzę jak należy zbudować kulturę dobrego jedzenia. Aby przekonać naszych uczestników zadania do dobrego jedzenia to gotowaliśmy wspólnie, przygotowaliśmy przystawki z warzyw i owoców oraz opowiadaliśmy historię o tym skąd biorą się produkty i jak powstają. Konkurs plastyczny – owoce i warzywa źródłem witamin . Wykonane prace plastyczne zachęcały do działań, które poprawią nasze zdrowie i samopoczucie. W czasie krótkich przerw dzieci przedstawiały scenki z ukazaniem zasad kulturalnego zachowania się przy stole, zajmowania miejsc, podania posiłków, ozdabiania stołu, uroczystego obiadu czy kolacji. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, że:
 • Odżywianie to świadomy proces dostarczania swojemu organizmowi wszystkich potrzebnych mu do sprawnego funkcjonowania składników odżywczych, właściwej porcji energii, dobrego smaku i przyjemności.
 • Zdrowy, dobrze zbilansowany jadłospis to nic innego jak źródło radości i zdrowia.
Po warsztatach już nigdy nie będziemy chcieć „jeść byle co i byle jak". Na warsztatach dzieci nauczyły się przygotowywać i planować swój codzienny jadłospis w zgodzie z potrzebami swojego organizmu, swoim stylem życia i otaczającą zewsząd naturą (zmianami pór roku i klimatem, w jakim żyjesz). 
W tym miesiącu reklamowaliśmy posiłki z rybami. W związku z tym dzieci z instruktorem przygotowały pyszny śledzik na różne przyjęcia lub zamiast kolacji. Przepis na miesiąc marzec - "Śledź pod kożuchem"
 
Przepis miesiąca 

Marzec 2014 , Częstochowa 
 
Danie miesiąca – Śledź pod kożuchem
Składniki na 8 porcji :
 • 4 płaty śledziowe typu matias,
 • 4 duże buraki
 • 2 duże jabłka
 • 6 jajek ugotowanych na twardo
 • Pęczek szczypiorku
 • Majonez
 • Sok z połowy cytryny
 • Jogurt naturalny typu greckiego
 • Sól, pieprz do smaku
Śledzie moczymy w wodzie- najlepiej całą noc. Po tym czasie wyjmujemy, osuszamy, skrapiamy sokiem z cytryny i kroimy w kawałeczki. Buraki gotujemy do miękkości, obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Jabłko obieramy, ścieramy na tarce i łączymy z burakami. Na dnie miseczki układamy śledzie. Na nie kładziemy warstwę buraków z jabłkiem, znów warstwę śledzi, jogurt i znów buraki z jabłkiem. Na ostatnią warstwę buraków z jabłkiem dajemy sporą warstwę majonezu. Na majonez rozsypujemy jajka pokrojone w cienką kosteczkę. Doprawiamy do smaku. Na około salaterki układamy pocięty drobno szczypiorek. Taką sałatkę wkładamy do lodówki na co najmniej godzinę.
Życzymy Smacznego ! 
Odslony: 1587  
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by TPD/OO