Kampania  edukacyjna  pod  nazwą : ,,Cukrzyca to nie wyrok'' ma na celu szerzenie świadomości społecznej w zakresie  ochrony i promocji  zdrowia. Działania edukacyjne skierowane do pacjentów z cukrzycą oraz ich rodzin i opiekunów mające na celu ograniczenie powikłań cukrzycy oraz poprawę jakości i długości życia chorych. Cukrzyca jest obecnie najczęstszą chorobą przewlekłą w młodym wieku. Jest ona ściśle związana ze stylem życia. Cukrzyca jest powszechną chorobą. Jest związana z przemianą materii w organizmie człowieka i polega na tym, że zwiększa się ilość glukozy– czyli cukru – we krwi, a nadmiar glukozy wywołuje problemy zdrowotne. To choroba przewlekła i może prowadzić do różnych powikłań groźnych dla zdrowia i życia człowieka. Warto poznać fakty na temat objawów cukrzycy, sposobów leczenia i zapobiegania, bo chorują na nią zarówno ludzie starsi, młodzież, jak i dzieci. Cukrzyca to poważne schorzenie, które wymaga odpowiedniego leczenia. Oprócz stosowania zaleconych środków farmakologicznych bardzo ważna jest prawidłowa dieta, dostosowana do typu schorzenia. Dietę cukrzycową zaleca się również pacjentom, u których występuje zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Prawidłowo skomponowana dieta cukrzycowa często wystarczy, by utrzymać cukier na właściwym poziomie. Dietę oraz aktywność fizyczną można zatem potraktować jako element terapii. A to oznacza, że bardzo wiele od nas zależy. Cukrzyca to nie wyrok – współczesna medycyna ma coraz skuteczniejsze lekarstwa, jednak wiele wciąż zależy od samego pacjenta. 3 miliony Polaków choruje na cukrzycę, z czego milion jeszcze o tym nie wie. 43% Polaków ma w rodzinie osoby chore na cukrzycę. Co 5 sekund diagnozuje się na świecie cukrzycę u kolejnej osoby. W ramach oferty dostarczonych informacji i działań edukacyjnych pod nazwą: ,,Cukrzyca to nie wyrok" zostaną zorganizowane  działania edukacyjne skierowane do pacjentów z cukrzycą oraz ich rodzin i opiekunów. Pod nazwą ,, Potrafimy dobrze żyć z cukrzycą”, "Cukrzyca - jak zapobiegać i jak z nią żyć'' odbędą się warsztaty dla rodziców dzieci z cukrzycą oraz szkolenia dedykowane wychowawcom i nauczycielom. Do udziału mogą dołączyć osoby  które:  -Chcą szczerze porozmawiać o problemach związanych z pojawieniem się cukrzycy w rodzinie. - Czują się samotne i potrzebują wsparcia. -Trudno im poradzić sobie z emocjami uniemożliwiającymi opiekę nad dzieckiem. -Odczuwają wiele negatywnych emocji uniemożliwiających opiekę nad dzieckiem. -Przytłacza ich rzeczywistość i chcą poprawić swoją sytuację. - Potrzebują uzupełnić wiedzę o cukrzycy.  

Zasady postępowania podczas aktywności fizycznej; Znaczne wahania glikemii oraz tzw. hiperglikemia, czyli utrzymujące się przez dłuższy czas zbyt duże stężenie glukozy we krwi wywołują w organizmie zaburzenie funkcji i struktury śródbłonka naczyń krwionośnych. To natomiast w konsekwencji powoduje rozwój przewlekłych powikłań, które mogą dotyczyć różnych narządów. Te  najczęstsze powikłania cukrzycy będą omawiane na spotkaniach  edukacyjnych  pod tytułem: ,,Z cukrzycą na ty'', które zostaną zorganizowane w Dziennym Domu Senior + w Częstochowie . Zgodnie z najnowszymi zaleceniami PTD „wysiłek fizyczny — ze względu na wielokierunkowe korzyści, jakie przynosi jego wykonywanie — jest integralną częścią prawidłowego, kompleksowego postępowania w leczeniu cukrzycy.

W ramach popularyzacji działań  zdrowotnych odbędzie się w dniu 11.09.29024 r.  wyjazd relaksacyjny beneficjentów do Ojcowskiego Parku Narodowego. Działania edukacyjne będą skierowane na poprawę jakości i długości życia chorych. W tym celu w ramach promocji zadania przeprowadzone zostaną  Podcasty - zdrowa rozmowa o cukrzycy oraz warsztaty kulinarne ,, Zrównoważona dieta ''. Działania programowe zawarte w ofercie  przeprowadza kadra o dużym doświadczeniu i wysokich kwalifikacjach: diabetolog, edukator zdrowia , pielęgniarka, dietetyk, asystent medyczny .

Liczymy, że planowana kampania informacyjna spowoduje wzrost poziomu edukacji mieszkańców naszego miasta  i województwa w dziedzinie cukrzycy, dzięki czemu będą mogli uniknąć poważnych powikłań cukrzycowych, takich jak zawały serca, udary mózgu, amputacje kończyn dolnych, utrata wzroku.

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego