Realizacja zadania publicznego z zakresu zdrowia publicznego
,,Wzmocnienie działań i inicjatyw społecznych na rzecz zdrowia psychicznego osób aktywnych zawodowo''
Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego
Jak poprawić zdrowie psychiczne?
Poprawa i profilaktyka zdrowia psychicznego jest wbrew przekonaniu bardzo prosta. Warto pamiętać o nierozerwalnym związku psychiki z ciałem i zdrowiem fizycznym.
Oto 5 kroków do poprawy zdrowia psychicznego:
- aktywność fizyczna – regularny ruch o średniej intensywności (np. marsz) pozytywnie wpływa na koncentrację, sprawność intelektualną, sen. Aktywność fizyczna nie tylko skutkuje dotlenieniem organizmu i poprawą jego wytrzymałości, ale zmniejsza objawy depresji, walczy ze stresem, napięciem i znużeniem;
- sen – nieprzerwany i trwający minimum 6 godzin sen pozytywnie wpływa na regenerację organizmu i psychiki. Jego niedobór objawia się rozdrażnieniem, znużeniem, brakiem energii do działań;
- pełnowartościowa dieta – odżywianie jest podstawą prawidłowego funkcjonowania fizycznego i psychicznego. Nie dostarczając odpowiedniej ilości witamin i składników odżywczych, przyczyniasz się do zaburzeń koncentracji, braku energii, a nawet wybuchów złości;
- skupianie się na pozytywnych emocjach i marzeniach – umiejętność koncentrowania się na pozytywnych emocjach i przeżyciach jest gwarancją utrzymania psychiki w dobrej kondycji. Bardzo ważne jest również skupianie się na marzeniach. Szukanie nowych i lepszych rozwiązań, potrzeba pasji i rozwoju jest motorem napędzającym zdrowie psychiczne;
- otoczenie i kontakty międzyludzkie – psychika ludzka jest podatna na negatywne emocje i ludzi o pesymistycznym nastawieniu. Chroniąc swoje zdrowie psychiczne, zadbaj o wartościowe kontakty międzyludzkie i środowisko, które będzie cię motywować do rozwoju oraz zbuduje w tobie poczucie własnej wartości.
Rozwiązania są na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko nieustannie mieć świadomość, że zaniedbując siebie, swoje podstawowe potrzeby, skazujemy się na złe samopoczucie.
Co niekorzystnie wpływa na zdrowie psychiczne? Czy wiesz, że pozornie niegroźny bałagan w mieszkaniu lub w miejscu pracy jest źródłem podświadomego stresu? Często możesz nie zdawać sobie sprawy, że codzienne nawyki, które powtarzasz od wielu lat, są przyczyną zaburzeń zdrowia psychicznego. Kolejną kwestią jest brak równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Ma to szczególnie znaczenie wtedy, kiedy wykonujesz pracę z domu. Pamiętaj, że nie żyjesz tylko po to, by pracować. Wolny czas, odpoczynek, a nawet kontakt z ludźmi spoza pracy pozwolą ci zdystansować się od problemów. Nie porównuj siebie do innych, nie bądź też dla siebie zbyt krytyczny. To zwyczaje, które niekorzystnie wpływają na zdrowie psychiczne. Staraj się znaleźć pozytywne strony każdej sytuacji, szukaj skutków, które z czasem cię usatysfakcjonują.
Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne?
Częsta aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na naszą psychikę. Codzienny 30 – minutowy spacer prowadzi do wydzielania się endorfin (hormonów szczęścia). Obniża poziom stresu, pobudzenia emocjonalnego oraz zwiększa naszą kreatywność.
Niezwykle ważnym elementem w zachowaniu zdrowia psychicznego są relacje międzyludzkie. Regularny kontakt z bliskimi osobami znacząco wpływa na poprawę dobrostanu. Jednocześnie równie ważne jest przyjrzenie się osobom w swoim otoczeniu i zmniejszenie kontaktu z tymi, którzy negatywnie oddziałują na naszą psychikę.
Dbanie o własne potrzeby i asertywne komunikowanie ich otoczeniu jest niezbędne do zachowania dobrostanu psychicznego. Zapobiega to pojawianiu się napięć, związanych z rozbieżnością pomiędzy własnymi potrzebami a wymaganiami płynącymi z zewnątrz.
Dieta może w znaczący sposób pomóc przywrócić odpowiedni stan psychiczny. Zdarza się, że złe samopoczucie i brak odczuwania radości, wiążą się z niedoborami witaminowymi. Na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego mają wpływ: witaminy z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz magnez. Warto uzupełnić dietę w produkty bogate w wyżej wymienione witaminy i kwasy.
Do zaburzeń psychicznych zaliczamy:
- zaburzenia obsesyjno-kompulsywne,
- zaburzenia psychotyczne,
- Zaburzenia lękowe
- zaburzenia afektywne,
- część zaburzeń psychosomatycznych,
- zaburzenia neurorozwojowe,
- zaburzenia psychiczne organiczne,
- zaburzenia osobowości,
- zaburzenia związane z uzależnieniami,
- niektóre dewiacje seksualne
Klasyfikacja i deficyty zaburzeń (chorób) psychicznych:
- schizofrenia
- Schizofrenia należy do grupy zaburzeń psychotycznych o zróżnicowanych
przyczynach, objawach i przebiegu. - Osoba chora ma problemy z adekwatnym oraz spójnym postrzeganiem,
przeżywaniem i odbieraniem rzeczywistości. - Często zachowuje się w sposób niezrozumiały dla otoczenia, traci kontakt ze światem
zewnętrznym i koncentruje się na przeżyciach wewnętrznych. - Ze względu na trudności wynikające z właściwej oceny siebie i innych ludzi może mieć problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji społecznych.